Gwiazdy NRD
Seweryn Krajewski
Niemcy postanowili nas wylansować w NRD. To znaczy Wschodni Niemcy, ci z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Oczywiście w ramach przyjaźni. Mieli na to ogromne fundusze, ponieważ Berlin Wschodni, do którego docierała telewizja z Zachodu, ścigał się wtedy z Berlinem Zachodnim. Tam były gwiazdy zagraniczne? Proszę bardzo, u nas też będą – i w ten sposób dbali o naszą karierę.
Bardzo dbali o wymowę, o brzmienie swojego języka w śpiewanych przez nas po niemiecku naszych piosenkach, żeby to było najwierniejsze, zrozumiałe przez każdego, żeby jak najmniej czuło się, że śpiewają cudzoziemcy. W studiach mieli wtedy magnetofony wielośladowe, co w trakcie nagrywania pozwalało na powtarzanie kawałka melodii po kilkanaście razy, nawet wchodzenie ze słowem między już nagrane – dla mnie to był cud techniki! Ale jaka to była ciężka praca, przede wszystkim dla mnie, ponieważ śpiewałem najwięcej piosenek.
Kiedyś na festiwal w Dreźnie przyjechała Maryla Rodowicz, bardzo tam popularna.
W czasie przerw siedziała w amfiteatrze, z głośników puszczono naszą piosenkę, nasze niemieckie nagranie, ona pyta siedzącego obok Niemca, czy wie, kto śpiewa. On, że nie pamięta nazwy zespołu, ale to zespół niemiecki i on tę piosenkę dobrze zna. Maryla mi to opowiedziała i to był dla mnie największy komplement.
Lata 70.
W styczniu 1972 na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w Kaliszu zwyciężyło Laboratorium. Anna M Czerwonych Gitar została Radiową Piosenką lutego. 18 kwietnia w Warszawie Krzysztof Klenczon po raz ostatni wystąpił w Polsce – przed emigracją wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych.
W sierpniu ukazał się „Non Stop”, dodatek muzyczny do „Tygodnika Demokratycznego”, już niedługo samodzielny miesięcznik.
■ 28 lutego 1973 Młodzieżowe Studio Rytm nadało ostatnią audycję. Laureatami Festiwalu Muzyki Młodzieżowej w Kaliszu zostały Akcenty i Grupa Kalisz. 22 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się premiera rock-opery Naga Niebiesko-Czarnych.
■ 4 lutego 1974 w Krakowie zadebiutował awangardowy SBB.
■ 5 lutego 1975 w Katowicach Czerwone Gitary otrzymały Złotą Płytę za Spokój serca.
■ W styczniu 1976 w NRD Słowo jedyne – ty Czerwonych Gitar wygrało plebiscyt telewizyjnego Schlager Studio. 30 czerwca we Lwowie Niebiesko-Czarni dali pożegnalny koncert.
■ W sierpniu 1977 na Festiwalu Interwizji Czerwone Gitary zdobyły II nagrodę w Konkursie Interwizji za piosenkę Nie spoczniemy.
■ 8 listopada 1979 w Zabrzu Krzysztof Krawczyk otrzymał pierwszą polską Złotą Płytę za singiel.
■ W lipcu 1980 Czerwone Gitary wystąpiły na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu: wykonały Z rozkazu serca.
– Zebraliśmy materiał na dużą płytę, do nagrań przystąpimy w marcu. Będzie to nasz kolejny trzeci longplay wytwórni „Amiga”. Dzięki temu, jako jedyna polska grupa będziemy posiadali aż trzy longplaye wydane w NRD. Na płycie znajdą się piosenki wykonane w języku polskim i niemieckim, niektóre już znane słuchaczom, inne zupełnie nowe. Poza tym czekają nas nagrania radiowe, programy Berlińskiej TV i tournee po okręgu erfurckim.
21 września muzycy wylecieli do Wiednia, gdzie wzięli udział w międzynarodowym programie TV kolorowej. Nagrali piosenkę Dozwolone do lat osiemnastu, która szybko zyskała popularność i aprobatę widzów austriackich.
Po powrocie do kraju, w dniach 21-25 września nagrali nowe piosenki dla Studia Rytm. Pierwszą z nich jest kolęda Zima (tytuł roboczy), muz. S. Krajewskiego do słów D. Michalskiego, drugą Piąta pięć (tytuł roboczy), muz. S. Krajewskiego do słów J. Kondratowicza.
„Przekrój”,
grudzień 1971